Торговий майданчик СЕТАМ

Торговий майданчик СЕТАМ

Відповідно до пункту 2 розділу XIII Порядку реалізації арештованого майна, затвердженого Міністерством юстиції України, право на продаж товарних лотів із центральної бази даних СЕТАМ мають лише агенти (сертифіковані співробітники) та акредитовані електронні торгові майданчики (оператори). Замовити розробку або купити готовий електронний торговий майданчик з продажу арештованого майна можна в web-студії React Logic, яка також може забезпечити консалтингову підтримку на етапі акредитації.

Що таке СЕТАМ?

СЕТАМ – це державна система електронних торгів арештованим майном, створена у 2015 році під керівництвом Міністерства юстиції України у вигляді web-сайту та єдиної центральної бази даних (ЦБД). Суть системи полягає в організації публічного доступу до раніше «закритих» аукціонів, які у зв’язку з численними зловживаннями та порушеннями були доступні лише вузькому колу осіб. Іншими словами, СЕТАМ зібрав у собі інформацію про все арештоване майно, що підлягає продажу, і зробив його доступним для покупки кожному охочому.

Багато в чому СЕТАМ схожий із системою «ПроЗорро.Продажі», проте серед ключових відмінностей можна виділити: товарний асортимент, що динамічно оновлюється, обсяг, який практично в 4 рази перевищує «ПроЗорро», і більш високий рівень «доступності» для кінцевого споживача.

Інші особливості СЕТАМ:

  • взяти участь в аукціоні може будь-який бажаючий: як фізична, так і юридична особа;
  • за умови недостатнього попиту слабко ліквідний лот продається за голландською системою аукціонів, що гарантує повернення більш як третини фізичної вартості лота;
  • СЕТАМ оперує з фінансовими активами, які відчужені за рішенням суду, що забезпечує безпеку угоди та підтверджується законним шляхом;
  • все рухоме та нерухоме майно проходить ретельну експертну оцінку, що зводить до нуля придбання лоту за завищеною ціною;
  • арештоване майно може бути реалізовано у складі одного лоту, що спрощує подальшу реєстрацію прав володіння.

За словами Віктора Вишнева, генерального директора ДП СЕТАМ, до впровадження системи вартість активів, що продаються, в середньому дорожчала на 0,5 %, тоді як після її впровадження ціна продажу активів зросла до 11,9 %. Також до впровадження СЕТАМ було поширена проблема, коли товарні лоти практично в 97 % не продавалися з першого разу, а на повторних аукціонах їхня вартість опускалася до 50 %. З використанням СЕТАМ близько 7 0% товарних лотів продаються з першого разу, що звело до мінімуму втрату коштів при зниженні цін.

Що потрібно знати підприємцям про СЕТАМ?

Відповідно до Порядку реалізації арештованого майна, процедура продажу майна здійснюється через оператора – спеціалізований електронний торговий майданчик, який взаємодіє через API з базою даних організатора торгів (СЕТАМ). Безпосередньо стати оператором може будь-яка юридична або фізична особа, яка має відповідне програмне забезпечення та отримала акредитаційний лист в організатора.

Яка сума винагороди торгових майданчиків СЕТАМ?

За забезпечення користувачам можливості участі в електронних аукціонах із продажу арештованого майна торговий майданчик отримує винагороду у розмірі до 1% від вартості реалізованих лотів. Також оператор має право на винагороду і в тих випадках, коли переможець аукціону відмовляється від купівлі лота за рахунок гарантійного внеску. Тарифи винагороди встановлюються Міністерством юстиції України та не можуть регулюватись жодною іншою стороною (ні організатором, ні оператором).

Примітка! Переказ винагороди здійснює організатором на рахунок оператора протягом 3 робочих днів з дня затвердження акта про проведення електронних торгів (формулювання протоколу проведення торгів за фіксованою ціною).

Що продається у системі СЕТАМ?

У системі СЕТАМ є всі види активів, що підлягають арешту Державною виконавчою службою України (ГІС). Найчастіше в СЕТАМ потрапляє майно, арештоване з таких причин, як несплата податків, контрабанда, несплата аліментів тощо. Як результат серед арештованого майна зустрічаються не лише старі автомобілі, а й ліквідна нерухомість у центрі столиці.

Основні товарні категорії в СЕТАМ:

  • нерухомість (квартири, склади, заводи тощо);
  • транспортні засоби (легкові, вантажні, спеціалізовані тощо);
  • електроніка (телефони, комп’ютери, принтери тощо);
  • одяг (взуття, куртки, сукні тощо);
  • промислові товари та обладнання (насоси, верстати, будматеріали тощо);
  • товари для дому (посуд, меблі, кухонна приналежність тощо);
  • канцелярські товари (папір, степлери, папки тощо);
  • коштовності і т. д.

Також система СЕТАМ підтримує функціонал добровільного продажу майна, тобто будь-яка фізична чи юридична особа може подати заявку на реалізацію машини, квартири або навіть заводу. Досить часто цим функціоналом користуються банки для продажу непрофільного майна, взятого на баланс у рахунок непогашеного кредиту.

Як відбуваються торги на майданчиках СЕТАМ?

Процедура аукціону на той чи інший лот проходить протягом 1 робочого дня (як правило, з 9:00 до 18:00) в заздалегідь зазначену дату. Однак, якщо остання ставка надходить пізніше, ніж за 5 хвилин до кінця аукціону, торги автоматично продовжуються на 10 хвилин. Продовження часу прийняття заявок допустиме до 22:00, далі заявки не приймаються.

Етапи участі користувачів в аукціоні:

  • реєстрація на сайті та отримання доступу до особистого кабінету;
  • подання заявки на участь у торгах;
  • оплата гарантійного внеску;
  • подання ставок на купівлю лота;
  • оплата рахунку за лот після публікації протоколу торгів;
  • одержання акта про проведені торги, що підтверджує право власності.

Примітка! Торги у системі СЕТАМ здійснюються на базі англійського (прямого) аукціону, при якому використовується мінімальна відправна ціна, що збільшується відповідно до запропонованих учасників ставками.

Не пізніше наступного робочого дня з видачі акта переможцю торгів виконавець вносить ухвалу про зняття арешту з майна. При цьому переможець торгів має забрати майно протягом 7 робочих днів.

Не реалізоване майно виставляється організатором на повторні електронні торги з коригуванням ціни до 85 % на нерухоме майно та до 75 % на рухоме. Якщо і при повторних торгах продаж не відбувся, вартість нерухомого майна знижується до 70 %, а рухомого — до 50 % від суми, передбаченої ст. 57 Закону України “Про виконавче провадження”.

Технічні характеристики торгового майданчика під СЕТАМ

Торговий майданчик розроблений на базі PHP-платформи Yii2 Framework, що має гнучку архітектуру побудови, де інтерфейс користувача, логіка зберігання даних і логіка, що управляє, є роздільними компонентами. Таким чином модифікація будь-яких елементів торгового майданчика здійснюється з мінімальним впливом на загальну структуру системи, тим самим забезпечуючи економію на технічному обслуговуванні.

Примітка! Платформа Yii2 Framework має вбудований модуль інтеграції зі сторонніми системами, що дозволяє розширювати торговий майданчик додатковим інструментарієм (телефонією, конверторами, платіжними системами тощо).

Адаптивність

З метою забезпечення продуктивності та зручності користування на всіх типах пристроїв (мобільних телефонах, планшетах та комп’ютерах), торговий майданчик буде інтегрований з програмною платформою Twitter Bootstrap. Гнучка технологія добре зарекомендувала себе на міжнародному ринку і зараз активно використовується найбільшими web-ресурсами з усього світу.

Безпека

Програмна платформа Yii2 Framework обладнана вбудованою системою безпеки, що забезпечує захист від усіх найпоширеніших видів атак: CSRF, XSS, SQL-ін’єкцій і т. д. Фактично при дотриманні всіх базових рекомендацій щодо безпеки зламати торговий майданчик неможливо.

Оптимізація

Структура і код торгового майданчика будуть розроблені відповідно до вимог і рекомендацій пошукової системи Google, що надалі позитивно позначиться при просуванні за допомогою як контекстної реклами, так і SEO. Це дозволить оператору суттєво заощадити на маркетингових послугах та водночас швидше запустити проєкт без довгострокової оптимізації ресурсу.